חיפוש הכתבות לפי תחומי עניין
חיפוש טיול למעלה

כללי התנהגות ונימוסים למבקרים ביפן

צוות אותנטיקו | 17.09.2017

יפן היא ללא ספק אחת המדינות המסקרנות, המוזרות והמדהימות בעולם. אם תצטרפו לטיולים העצמאיים שלנו ביפן, תהיו עדים לכל הדברים שהופכים אותה לכל-כך מיוחדת. וכיאה למדינה מיוחדת שכזו, ביפן יש גם מספר לא קטן של כללי התנהגות ונימוסים, שכתיירים אתם פשוט חייבים להכיר, בייחוד אם אתם לא מעוניינים שינעצו בכם מבטים מאשימים.

צ'ופסטיקס ביפן: עשה ואל תעשה

אם הצלחתם להתגבר על המכשול המפחיד ולוותר על הסכין והמזלג לטובת הצ'ופסטיקס, אתם במצב מצוין. אבל לפני שאתם ממהרים לשמוח, חשוב שתכירו כמה חוקים מאוד קריטיים בנוגע לשימוש במקלות התמימים. מסתבר שביפן אסור להעמיד את מקל הצ'ופסטיק בצלחת ואסור להעביר אוכל ממקלות של אחד למקלות של אחר. פעולות אלה הן חלק ממנהגי האבלות ביפן וביצוען נחשב לזלזול. נסו להימנע גם מליקוק המקלות ומהצלבתם על הצלחת או על השולחן. כמו כן, הימנעו מאכילה ושתייה ברחובות היפניים; זה מאוד לא מנומס.

לא לפתוח את המשקה לפני כולם ולא למשוך באף

אם כבר בנימוס עסקינן, אז יש עוד כמה חוקים רגילים לצד כמה ייחודים שאתם מוכרחים להכיר. היפנים הם עם מאוד מנומס, שמצפה גם מהתיירים במדינה להיות מנומסים. לכן, הם לא יתלהבו אם תצביעו עליהם ברחוב, תבהו בהם, תאחרו לפגישה שקבעתם איתם, או אם תשוחחו בטלפון ברכבת. עד כאן מאוד הגיוני, אבל כדי להיות מנומסים עד הסוף, הקפידו גם לא לפתוח את המשקה שלכם לפני ששאר הנוכחים פותחים את שלהם ובוודאי שלא להתחיל לשתות לפני שאמרתם "Kanapi" (לחיים). אם אתם ממש לא רוצים להרגיז את המקומיים, הימנעו מלמשוך באף. מצוננים? לכו למקום מבודד או לשירותים, רק אל תמשכו באף ליד יפני!

כללי ההתנהגות למתארחים בבתים ביפן

ביפן מקובל לחלוץ את הנעליים בכניסה לבתים פרטיים, לבתי הארחה ולמלונות מסורתיים. ישנם גם מספר מוזיאונים ומקדשים שמקפידים על החוק הזה. נכנסתם לבית של יפני או לבית הארחה? הרגישו חופשי להשתחוות קלות ולהנהן עם הראש כאות שלום. מקובל גם להגיע עם משקה או מזון עטוף במתנה למארח. ככלל, הענקת מתנות היא מאוד מקובלת ביפן ונהוג להחזיר תמורה שוות ערך למי שהעניק לך מתנה. כך שלא מומלץ לקנות מתנה מאוד יקרה רק כדי להרשים, כי זה אומר שאתם מאלצים את האדם השני לקנות לכם מתנה באותו שווי.

חלום: ביפן לא צריך לתת טיפ והמוניות נפתחות מעצמן

בואו נמשיך ונדבר על כסף, הנושא שמעסיק את כל התיירים בנסיעות לחו"ל. בתור התחלה, אנחנו שמחים להרגיע אתכם ולהודיע שאין צורך לתת טיפ ביפן. לא רק שאין צורך, אלא זה נחשב לזלזול של ממש (והנה, חסכנו לכם ין או שניים). כמו כן, כאשר יושבים במסעדה עם חברים ואפילו בדייט, מקובל להתחלק בחשבון. אם מדובר בפגישה עסקית, נהוג להתווכח על תשלום החשבון, אבל בסוף לא לתת ללקוח לשלם. צריכים לנסוע במונית? רק אל תגעו בדלתות! דלתות המוניות ביפן נפתחות ונסגרות אוטומטית ואם רק תנסו לפתוח או לסגור אותן בעצמכם, תתקלו בפרצוף זועף במיוחד מצד הנהג.

אז אם תשננו טוב טוב את כל החוקים והכללים המוזכרים לעיל, אנחנו בטוחים שתצליחו ליהנות מהחוויה העוצמתית, מהנופים המרהיבים ומהתרבות המרתקת שיש ליפן להציע. צריך לזכור שאנחנו נמצאים במדינה שפיתחה לעצמה הרגלים מאוד מסוימים ואנחנו צריכים לשאוף לכבד אותם ולנהוג לפיהם כמה שניתן.

חיפוש הכתבות לפי תחומי עניין